Taka sobie refleksja…

Jeździectwo czy Sztuka jeździecka..dążenie do perfekcji komunikacji z koniem. Praca nad samodoskonaleniem. Dyscyplina. Uczciwość. Sumienność. Perfekcjonizm.

Czym jest ?

Droga jest celem…Celem drogi jest rozwój. Rozwój umiejętności przez pracę nad ciałem i rozwój duchowy przez pracę nad umysłem pod okiem najbardziej wymagającego nauczyciela, który nie uznaje kompromisów.

Tak sobie patrzę wstecz i oglądam siebie z perspektywy minionego czasu, mam okazję przyjrzeć się sobie z poziomu obecnej świadomości i wiecie co …patrzę na siebie z pobłażaniem. Popełniłam tyle starych błędów, popełniam tyle nowych ale jedno z czego jestem naprawdę dumna to to ,że przez cały ten czas udało mi się ( przy pomocy innych , przychylnych mi ludzi ) zachować minimalną dozę pokory by nie utknąć na piedestale „umiejętności utrzymywania się w siodle” ale by się uczyć. By oceniać krytycznie swoje postawy i zmieniające się osądy: co poprawne, a co szkodliwe. Patrzę sobie na to co dookoła mnie i widzę więcej. Myślę, że za jakiś czas zobaczę jeszcze więcej ale już bez przesadnych emocji, bo wiecie co „mnie obecną” różni „ode mnie przeszłej” ? Nie mam już w sobie tylu negatywnych emocji i skrajnych poglądów.

Dotarło do mnie, że nie mogę zmienić świata nawet jeśli widzę błędy innych ludzi..nie mogę wpłynąć na to by zmienili swoje poglądy, czyny i przekonania, nawet jeśli są one krzywdzące dla zwierząt. Dlaczego ? Bo dla nich , ich obecna droga jest prawidłowa. I zapewne część z tych ludzi, którzy mnie oglądają także oceniają mnie ( moje działania) jako niewłaściwe i szkodliwe dla koni..

Do niedawna bardzo mnie to złościło i wewnętrznie bolało, chciałam wszystkim wykrzyczeć „co Wy robicie, przecież to nie tak!” ale efekt tego przytłaczał mnie coraz bardziej bo NIKT MNIE NIE SŁUCHAŁ!

Co musi się zatem stać byśmy otworzyli się na ocenę swoich działań i chcieli wysłuchać obserwatorów ?..musimy zwątpić w swoją pewność przekonań i niepodważalność racji.

Koń jest nauczycielem, który nie przyjmuje półśrodków. Albo robisz coś źle albo dobrze i On zawsze pokaże Ci prawdę. Pytanie tylko czy zechcesz słuchać ! Ot cała moja refleksja….Żeby móc personifikować końskie „chce mu się…, nie chce mu się…robi mi na złość… albo jest wredny.. ” trzeba uzyskać pewność słuszności tego osądu. Jak to jednak zrobić skoro koń komunikuje się bardzo subtelnie a my ludzie pozostajemy głusi nawet na jego krzyk ?!

Zmierzam do tego, że droga jeźdźca i konia jest jak droga rozwoju świadomości i nie da się ominąć żadnego z jej etapów..tak jak nie da się osiągnąć autentycznej dumy bez przepracowania złości ani wznieść się na poziom odwagi bez doświadczenia dumy itd.

A zatem czy warto oceniać jeźdźców z poziomu złości i nienawidzić do ich sposobu działania ? Oceniać ich przez pryzmat litości dla koni, których dosiadają ? Czy może łatwiej będzie zmienić siebie i patrzeć na innych ze współczuciem wynikającym z akceptacji, która jednocześnie nie ma nic wspólnego z relatywizmem moralnym ( co nasuwałoby się w kontekście ) ale daje możliwość pokazania właściwej drogi przez samodoskonalenie siebie. paw1

Jeśli każdy człowiek ma przejść ziemską drogę aby się rozwijać, by rozwijać świadomość i doskonalić się duchowo to, choćby z samej konstrukcji tej jednostki egzystencjalnej ( człowiek = ciało + umysł + świadomość = uważność ) wynika, że każde zwierzę (ma taką samą konstrukcję ) , także koń, jest na ziemi w dokładnie takim samym celu…Więc nie litość dla koni ale współczucie, zrozumienie i akceptacja są kluczem do ich rozwoju osobistego. Bo każdy z nas ( ludzi i zwierząt ) przychodzi na świat w „idealnych” warunkach jakich potrzebuje w tej konkretnej, ziemskiej, drodze rozwoju.

Taka świąteczna refleksja….

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s