Rehabilitacja koni po kontuzji mięśni szyi i klatki piersiowej konia oraz po zapaleniu kaletki podłopatkowej.

Rehabilitacje zaczyna po opanowaniu przez lekarza ostrej fazy choroby, kiedy obrzęk w większej mierze zszedł i nie widać wyraźnej kulawizny w stępie.

  • W pierwszym tygodniu ruch stępem w ręku lub w karuzeli możliwie wolnym tempem z całkowitą swobodą szyi przez ok 30-40 minut.
  • W drugim tygodniu, kiedy obrzęk zaczyna ustępować można zwiększyć częstotliwość ruchu od 1-2 godzin wolnym stępem w ręku, karuzeli lub jako spacer do lasu.
  • od trzeciego tygodnia, jeśli obrzęk nie powraca po ruchu a kulawizna przestaje być widoczna w kłusie z opuszczoną głową zaczyna się kłusowanie na wypięciu ograniczającym unoszenie głowy ponad granicę kłębu po liniach prostych i szerokich łukach. Kłusowanie powinno odbywać się po miękkim, równym podłożu na ujeżdżalni lub hali. Ilość okrążeń należy zwiększać stopniowo zaczynając od 500 m przez pierwsze 2 dni i dokładając po ok 120-240 m co 2 dni.
  • od 5-6 tygodnia jeżeli kulawizna nie nawraca w kłusie na wypięciu a kończyna nie puchnie po ruchu zaczyna się faza jazdy wierzchem w identycznym schemacie jak bieganie w trzecim tygodniu ( należy uwzględnić obciążenie wagą jeźdźca)
  • pełna rehabilitacja obejmuje masaż rozluźniający wykonywany od drugiego tygodnia oraz rozciąganie w chodach bocznych w ręku z nisko opuszczoną głową. Ćwiczenie te wykonuje się codziennie po ruchu! Rozciąganie należy wprowadzać najpierw w stronę urazu a dopiero po trzecim tygodniu rozciągać okolicę kontuzjowaną. Łakome zwierzęta można także rozciągać w pozycji statycznej na marchew..

Rehabilitacja w kłusie na wypięciu do kantara:

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s