Chiropraktyka czyli działanie ręką

Jest to dziedzina medycyny niekonwencjonalnej, która powstała w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Opracował ją D.D Palmer. Działania chiropraktyczne polegają na manipulacji stawami poprzez odpowiednie chwyty ręką i impulsy mechaniczne wysyłane w odpowiednim momencie w odpowiednim kierunku. Manipulacje te mają za zadanie przywrócić naturalna ruchomość stawom, która z powodu blokad mechanicznych utraciły swój zakres ruchów. Blokady te powstają na skutek urazów, gwałtownych ruchów czy w przypadku przewlekłych dysfunkcji ruchowych a także źle dopasowanego siodła i polegają na ściśnięciu powierzchni stawowych, przemieszczeniu płaszczyzny powierzchni stawowych i zmniejszeniu ruchomości w stawach. Takie blokady powoduję, że koń traci elastyczność kręgosłupa, ma problemy ze zgięciem, z przejściami czy z prawidłowym galopowaniem. 

Konie ujeżdżeniowe częściej cierpią na blokady w odcinku lędźwiowym kręgosłupa co skutkuje gorszym rozluźnieniem i trudnością ze zgięciem a także kłopoty z podstawieniem zadu w piruetach.

Konie skokowe zazwyczaj mają zablokowaną ruchomość w odcinku szyjno piersiowym, i często w połączeniu 6-7 kręgu szyjnego a także w odcinku piersiowym co powoduje, że nie mogą zapracować grzbietem w skoku i wykonać prawidłowego baskilu a po lądowaniu zdarza im się krzyżowań w galopie i mają trudności z lotną zmianą nogi.

Konie z blokadą w stawach krzyżowo-biodrowych mają sztywny chód zadnich nóg , zazwyczaj słabo umięśnione plecy i sztywne mięśnie grzbietu. Prezentują zaburzenia rytmu, mają trudności z wkroczeniem zadnimi nogami pod środek ciężkości przez co mają kłopoty w przejściach.

Konie reiningowe częściej mają blokady w okolicy lędźwiowej oraz stawów krzyżowo-biodrowych co pokazują zaburzeniami rytmu, trudnościami w wykonaniu zwrotów na zadzie i sliding stop. Zablokowane żebra najczęściej powodują, że koń nie chce wykonywać spinu.

Mam coś jeszcze dla Tych, którzy preferują angielski :

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s