Czerniak koni – leczenie..

LECZENIE

r_chirurgie1 docvet com
photo by docvet,com

Usunięci chirurgiczne – w przypadku małych, pojedynczych guzków w lokalizacji pozwalającej na usunięcie ich z dużym marginesem zdrowej tkanki, daje dobre efekty jeśli nie ma przerzutów. Nie poleca się operacji, które technicznie nie dają możliwości na zachowani „czystej” linii cięcia oraz w lokalizacjach trudnych do gojenia jak spodnia strona rzepu ogona.

 

 

cryotherapy-horse-veterinarians-miller-asssociates
photo by cryotherapy-horse-veterinarians-miller-asssociates

Krioterapia – Polecana jako monoterapia pojedynczych małych zmian oraz w połączeniu z chirurgicznym usunięciem a także w przypadku pojawiających się wznów po usunięciu guzów.

 

 

 

Cimetidine wikimedi org
photo by wikimedi.org

Antagoniści receptorów Histaminowych 2 – Cymetydyna, Ranitydyna – różni autorzy podają różna mechanizmy działania i różne efekty terapeutyczne. Inhibitiry H2 hamują działanie limfocytów T supresorowych, nasilają działania limfocytów NK ( natural killers) a także mają hamować ogólnie reakcję zapalną przyczyniając się do ograniczenie powiększania się i rozrastania nowotworu. Poleca się podawanie jej w niskich dawkach doustnie 3x dziennie przez ok 3 miesiące. Jeżeli po 3 tygodniach nie ma zauważalnej poprawy uznaje się , że terapia nie działa.

chemioterapia wikipedia org
wikipedia.org

Chemioterapia – prowadzi się terapię za pomocą cisplatyny podawanej bezpośrednio do guza jako monoterapię lub w połączeniu z chirurgią i/lub laserem CO2. Daje dobre efekty przy dużych guzach. Można także wszczepiać podskórnie implanty z cisplatyną. Leczenie daje zadowalające efekty.

 

 

 

 

gronkowiecbudowa medemioselleevebloguje blogspt com
photo by medemioselleevebloguje.blogspt.com

Szczepienia przeciwnowotworowe – obiecująca forma terapii polega na podaniu podskórnym szczepionki zawierającej ludzką tyrozynazę podobną do białka eksponowanego na powierzchni komórek nowotworu. Działanie to aktywuje układ immunologiczny konia do zwalczania komórek nowotworowych.

 

autoszczepionka drsozone com
photo by drsozone.com

Autoszczepionka (terapia dendrytyczne) – przygotowuje się szczepionkę bezpośrednio dla konkretnego pacjenta za pomocą jego krwi i fragmentu guza. Działanie autoszczepionki bywa różne u różnych zwierząt jednak zazwyczaj daje zadowalające efekty.

 

toremifen sigmaaldrich com
photo by sigmaaldrich.com

Toremifen – lek stosowany u kobiet z przerzutami guzów biustu zastosowano u jednego koni. Działanie doprowadziło do niewielkiego zmniejszenie się objętości czerniaka

 

 

jemiola sp172 edu lodz pl
photo by sp172.edu.lodz.pl

Homeopatia i ziołolecznictwo ( terapia kombinowana)- Podaje się homeopatyczne leki Thuja D3 lub D4 3x dziennie przez kilka tygodni. Ta terapia przynosi bardzo dobre efekty w przypadku wielu sarkoidów i ma również dobre wyniki w leczeniu czerniaków. Dodatkowo podaje się koniom Jemiołę doustnie 20-30 gram dziennie przez 2 miesiące. Terapię powtarza się 2-3 x w roku.W zastępstwie jemioły można podawać glistnik. Glistnik można zastąpić tabletkami homeopatycznymi mleczno cukrowymi, które podaje się w ilości 7-15 sztuk dziennie przez 2 miesiące.

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s