obrazek Bąbelki na kłebie czyli za szerokie siodło..

Zdarzyła mi się taka historia, że dla potrzeb lekcji skoków mojej siostry osiodłałam klacz w trochę za szerokie siodło należące do będącego w trakcie rekonwalescencji innego konia. W koncu jeździec też powinien mieć komfort jazdy i skoro siodło jest szersze to da się pod nie coś podłożyć.. patent z podkładkami działał przez 4 jazdy bez zarzutu więc moja czujność została uśpiona. Klacz jest trudna pod względem charakteru więc nie zaobserwowałam u niej żadnego zachowania, które mogłoby wskazywać, że odczuwa ona dyskomfort z tego powodu do czasu aż miałam okazję samodzielnie ją rozsiodłać..i oto wyrosły przede mną tajemnicze bąbelki na kłębie.

Pierwsze subtelne oznaki, że siodło nie leży jak potrzeba, to pojawiające się po jeździe niewielkie zastoje – obrzęki podskórne wzdłuż więzadła nadkolcowego w okolicy kłębu. Wyglądaja jak małe bąbelki i zazwyczaj nie przykuwają naszej uwagi na tyle by się nad nimi zatrzymać. Tymczasem są to objawy zastoju płynu tkankowego powstałe w wyniku zapalenia miejscowej tkanki podskórnej spowodowane uciskiem przedniego łęku siodła.

Zbyt szerokie siodło opuszcza się za nisko nad kłąb i drażni okolicę podczas pracy. Podkładki pod siodlo nie zawsze chronią kląb przed odziaływaniem zbyt szerokiego siodła więc korekcję za ich pomocą trzeba bardzo ostrożnie rozważać. Prawidłowo dopasowane siodło musi pozostawiać odpowiednio dużo miejsca nad klębem.

O ile samo stłuczenie okolicy klębu na poziomie „bąbelków” nie jest wyjątkowo niebezpieczne, to długotrwała jazda w niedopasowanym siodle może wkutkować usztywnieniami i zanikiem mięśni tej okolicy. Ekstremalnie można w ten sposób wyprodukować zapalenie kaletki maziowej tej okolicy – choroba jest podła a rokowanie ostrożne i często wyłącza konia z pracy na długie miesiące.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s