obrazek Kulawizna konczyny piersiowej cz.1

Obręcz barkowa i klatka piersiowa – kulawizny wynikające z upośledzenia mechaniki tej okolicy zdarzają się u koni stasunkowo często jednak bardzo trudno je zdjagnozować. W skład obręczy barkowej wchodzą struktóry kostne, w skład całej okolicy także struktury stawowe, więzadłowe, mięsniowe, nerwowo-naczyniowe, limfatyczne a także powięzie i skóra. Złożona konstrukcja anatomiczna i czynnościowa sprawia, że badanie i daignostyka nie zawsze są łatwe do przeprowadzenia. Układ lokomotoryczny kończyny piersiowej konia jest ściśle powiązany z układem mięśniowym szyi. Mięśnie, które najczęściej ulegają uszkodzeniu:

 • Mięsień ramienno – głowowy
 • Mięsień podłopatkowy a częściej jego kaletka podścięgnowa
 • Mięsień zębaty dobrzuszny szyi i klatki piersiowej ( składnik układu ustaleniowego) 
 • Mięsień piersiowy głęboki

Oczywiście urazom mogą ulegać wszystkie mięśnie tego obszaru jednak zdarza się to zdecydowanie rzadziej.

Bezf1 (1)

Kulawizna wykroczna kończyny piersiowej pochodzi od uszkodzenia mięśni odpowiedialnych za wyprowadzenie ruchu do przodu i do góry. Szczególny udział w inicjowaniu tego ruchu maja mięśnie:

 • M. ramienno – głowowy, który prostuje staw barkowy i wysuwa kończyne do przodu
 • M.dwugłowy ramienia, który prostuje staw barkowy ( u konia posiada silne pasmo ścięgnowe. Biegnie w bruździe międzyguzkowej, w której wykształciła się kaletka międzyguzkowa )
 • M.zębaty dobrzuszny szyi ( przyczepia się do wyrostków kolczystych kegów szyjnych II- VII i kończy na przyśrodkowej, przedniej krawędzi łopatki, jego skurcz pociąga lopatkę do przodu
 • M.zębaty dobrzuszny klatki piersiowej ( przyczepia się do powierzchni zębatej łopatki a kończy ośmioma zębami na kolejnych żebrach)

Mięśnie zębate dobrzuszne zlewają sie u konia w jeden praktycznie niepodzielny mięsień, ich funkcja polega na pociąganiu barku do przodu z jednoczesnym ustawieniem panewki lopatki do góry i do przodu – odpowiada temu ruch konczyny piersiowej do przodu i do gory, który u konia można zaobserwować podczas grzebania ,,machania łapą” przy poznawaniu drugiego konia lub w sztucznych chodach Hiszpańskich.

Do naderwania i zapalenia mięśni unoszacych kończynę piersiową u konia dochodzi gdy przeciążenia pojawią się w trakcie unoszenia kończyny piersiowej i wyprowadzania ruchu do góry – do przodu:

 • podczas stępa i kłusa hiszpańskiego,
 • obciążenia zewnętrznej kończyny piersiowej w kłucie na wolcie z uniesiną szyją,
 • skoków gimnastycznych na wolcie,
 • lonżowania w bardzo głębokim podłożu.
 • grzebania w głębokiej wodzie
 • kłusowania przez bardzo głęboki śnieg
 • w wyniku urazu mechnicznego jak kopnięcie przez innego konia
 • ucisk uprzęży zaprzęgowej
 • ucisk popręgu z naciągnięciem mięśni piersiowych

Kulawizna z powodu urazu mięśnia ramienno – głowowego jest idealnie opowiedziana w poniższym filmiku:

Przy naderwaniu mięśnia zębatego dobrzusznego klatki piersiowej w fazie ostrej ( 1-3 dni ) pojawia się obrzęk, zwiększenie obrysu i podniesienie miejscowej temperatury ciała w okolicy załopatkowej na wysokości od chrząstki łopatki do pach wzdłuż linji mięśnia trójgłowego ramienia. Jeżeli nie wykonyjemy dodatkowych badań obrazowych to zawsze trzeba różnicować to schorzenie z zapaleniem kaletki podścięgnowej mięśnia podgrzebieniowego – objawy chroroby sa niemal identyczne a leczenie trwa krócej i zazwyczaj kończy sie po 4-6 tygodniach.

Zapalenie kaletki mięsnia podgrzebieniowego cześciej występuje u koni pociągowych w skutek ucisku uprzęży. Po znieczuleniu miejscowym kaletki lub jej okolicy kulawizna czesto zanika. Charakterystyczna kulawizna barkowa nasuwa często podejrzenie zapalenia: Koń skraca wykrok przedniej kończyn i jednocześnie prowadzi ją po obwodzie. Kończyna udarza w ziemię w pozycji odwiedzionej.

W fazie szczytu zapalenia (3-5 dni) obrzęk twardnieje i zaczyna ,,przesuwać się” w okolicę pachy wzdłuż mięśnia trójgłowego. W tym okresie pojawiające się w uszkodzonym obszarze napięcia sprawiają, że konie chętnie poddają się czyszczeniu tej okolicy i drapaniu.

W fazie zejścia zapalenia obrzęk stopniowo zanika poczynając od góry do dołu. Do calkowitego zejścia obrzmienia potrzeba ok 10-14 dni .Często wyczuwalna jest wyraźna różnica pomiędzy obszarem uszkodzenia a zdrową okolicą drugiej, zdrowej strony.

Naderwaniu mięśnia zębatego dobrzusznego klatki piersiowej towarzyszy zazwyczaj naciągniecie mięśnia zebatego dobrzusznego szyi, które nie manifestuje się tak wyraźnie i wyczuwalne jest w postaci zmiany struktury tkanki okolicy przedłopatkowej, jej napięciem i stwardnieniem w porównaniu do zdrowej strony. 

Kulawizna ma charakter wykroczny I/II stopnia z wyraźnym skróceniem wykroku w kłusie widocznym na liniach prostych oraz na kole z tendencją do nasilania się podczas lonżowania z kończyną uszkodzoną na zewnątrz koła. Wyraźne unoszenie szyi w fazie wykroku oraz zataczanie koła po obwodzie kończyną od strony urazu mają na celu odciążenie jej w ruchu i sa wyraźnie widoczne. Skrócenie wykroku znacznie zmniejsza się podczas ruchu z opuszczoną szyją i nasila się gdy koń unosi głowę ponad linię kłębu. Jako badanie dodatkowe można skorzystać z ultrasonografii oraz przy niewyczuwalnym obrzęku należy wykonać kompletne badanie kliniczne wedle schematu.

U łopatka prawa
Strona Prawa zdrowa
U łopatka lewa
Strona Lewa obrzęk

 

 

 

Na zdjęciach widoczne zmiany w wyglądzie zewnętrznym okolicy załopatkowej w fazie ostrej na 2 dzień po urazie – koń zimnokrwisty, którego kontuzja powstała na skutek przeciążenia kończyny podczas pracy na linie, na kole nad zgięciem wzdłużnym w prawo i została odnowiona po półtora rocznej remisji objawów ćwiczeniem stępa hiszpańskiego.

LECZENIE

 1. Leczenie obejmuje odpoczynek w boksie ok 1-6 miesięcy w zależności od rozległości urazu i towarzyszących innych uszkodzeń.
 2. Podawanie leków przeciw zapalnych niesteroidowych lub ziołowych przez pierwsze 2-5 dni, podawanie witamin z gr. B przez cały okres rekonwalescencji.
 3. Leczenie wspomagające poprzez chłodzenie okolicy obrzęku w pierwszych 5-7 dniach i chłodzenie w kolejnych 8- 12 dniach preparatami do stosowania miejscowego.
 4. Rehabilitację ruchem kontrolowanym, która trwa min 3 miesiące ale czas powrotu do pełni zdrowia jest całkowicie uzależniony od indywidualnych zdolności regeneracyjnych każdego konia i nie da się go precyzyjnie określić:

W sytuacjach, w których standartowe postępowanie nie przynosi poprawy stanu pacjenta stosuje się zaawansowaną fizykoterapię obejmującą działanie laserem, shock-wave, magnetoterapię, krioterapię lub inne. Warto wtedy skorzystać z diagnostyki scyntygraficznej by sprecyzować miejsce uszkodzenia i wykluczyć inne niż mięśniowe przyczyny kulawizny. Na koniec pozostaje terapia komórkami macierzystymi autogenicznymi podawanymi dożylnie. Komórki uzyskuje się z tłuszczu lub krwi pacjenta i podaje się powtórnie bezpośrednio do krwi obwodowej. Terapia jest innowacyjna ale przynosi nadzwyczaj dobre efekty.

W przypadku urazu mięśnia głębokiego klatki piersiowej pojawia się obrzęk, stwardnienie mięśni pomiędzy przednimi nogami oraz sięgające do okolicy mostkowej na szerokości 1-2 dłoni od guza łokciowego w stronę doogonową. Najczęstszą przyczyną urazu jest naciągnięcie przy zbyt mocno zapiętym popręgu oraz poprzez kopnięcie przez innego konia a także poprzez uderzenie piersią o drąg przeszkody w wyniku hamowania – odmowy skoku. Jest to uraz z najlepszym rokowaniem przy czym leczenie niewiele różni się od omówionego powyżej. Zmienny jest tylko czas powrotu do zdrowia i zajmuje zazwyczaj 4-6 tygodni lub krócej w przypadku nieznacznych naciągnięć mięśni.

Złamanie łopatki – powstaje na skutek urazów, szczególnie narażone są kuce polo ( często zderzają się barkami), u koni skokowych zdarzają się złamania obustronne. Choroba objawia się nagłą kulawizną i silnym bólem z odbarczeniem kończyny. Koń w ruch pociąga kończyną. W zależności od miejsca pęknięcia kości i rodzaju złamania ( proste, wieloodłamowe, w trzonie, szyjce czy panewce) rokowanie jest ostrożne do złego. U młodych zwierząt można wykonać osteosyntezę trzonu kości ale w przypadku złamań okolicy szyjki i panewki rokowanie jest raczej złe. Urazowi może towarzyszyć także skręcenie stawu ramiennego oraz porażenie splotu barkowego co nie pozostawia złudzeń w leczeniu.  Złamania otwarte goją się z wytwarzaniem przetok ropnych w miejscach wolnych odłamów kostnych – leczenie zawsze powinno przebiegać z hospitalizacją. 

CD Kulawizny kończyny piersiowej:

 

Jeden komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s