Leczenie ,,Kissing Spines”

Choroba jest wieloczynnikowa w związku z czym należy prowadziś obszerne działania lecznicze by zniwelować jej skutki. W wielu przypadkach rokowanie jest pomyślne i można przywróć koniowi zdolność pracy po odpowiednim odbudowaniu mięśni grzbietu. U zwierząt z zaawansowanymi zmianami w odcinku piersiowym i lędźwiowym lub tez u tych z mocno wyrażonymi objawami klinicznym przywrócenie bezbolesnej sprawności wierzchowej jest niemożliwe a więc rokowani złe.

Leczenie ,,kissing spines” polega na tym , by umożliwić odbudowę mięśni grzbietu poprzez ćwiczenia fizyczne:

 1. Prawidłowe lonżowanie po płaskim
 2. Lonżowanie na cavaletti
 3. Pracę ujeżdzeniową
 4. Gimnastykę skokową

Aby to było możliwe należy wcześniej prowadzić terapie przeciw bólową, rozluźniającą i fizykoterapię:

 1. Ogólne lub miejscowe podawanie kelów przeciw zapalnych i/lub antybiotyków
 2. Podawane laków miorelaksacyjnych
 3. Suplementację Vit B, Selenu, Manganu, po uprzednim wykonaniu analizy krwi ( przedawkowanie selenu wcale nie jest trudne)
 4. Podawanie miejscowo leków przeciw bólowych
 5. Homeopatia
 6. Solarium, terapia miejscowo rozgrzewająca jak ultradźwięki, laser..
 7. Masaż (szalenie ważna część całego przedsięwzięcia – musi byc prowadzony przez profesjonalistę )
 8. Jeśli jest możliwość to chów bezstajenny

Jak już będzie możliwy ruch bez bolu trzeba zająć się terapią wlaściwą – odbudowaniem mięśni grzbietu i wygimnastykowaniem konia.

Prawidłowe lonżowanie odbywa się bez ,,patentów” bo koń musi powoli sam rozciągnąć mięśnie i w naturalny sposób zacząć nimi pracować tak by nie usztywniać innych partii ciała. Jedynym pomocnym do tej pracy narzędziem może by czambon ( ale prawdziwy czambon , nie gumy przeciągnięte za uszami i przypięte do kulka popręgu ) Koń musi miec możliwość balansowania szyją w kazdym momencie, kiedy tego potrzebuje.

Jeżeli choroba jest zaawansowana, ale kliniczne rokowanie jest dobre to można poddać zwierzę operacji usunięcia fragmentów wyrostków kolczystych. Rehabilitacja po zabiegu wygląda podobnie:

W związku z tym, ze w sieci dostępnych jest sporo materiałów na ten temat, zaprezentuję te, które uważam za wartościowe.

Ćwiczenia, które uruchamiają mięśnie grzbietu i brzucha, rozluźniają i utrzymuja w dobrej kondycji konie stojace w boksach.

Lonżowanie:

Prawidłowa jazda i skoki gimnastyczne:

Być może uda się wtedy dojść ,,doćwiczyć” do takiej perfekcji :

Każdy koń dotknięty tą chorobą powinien być prowadzony prze lekarza weterynarii i to lekarz dobierze odpowiednie metody postepowania , dawki leków, czas pracy w poszczególnych etapach leczenia ale My jako właściciele koni musimy byc tak samo świadomi tego co mamy z koniem robić bo to my będziemy glównymi autorami sukcesu lub porażki teraputycznej.

3 komentarze

 1. ,,Ćwiczenia, które uruchamiają mięśnie grzbietu i brzucha, rozluźniają i utrzymuja w dobrej kondycji konie stojace w boksach,, Tak. Konie TRZYMANE w boksach…. trzymajmy konie w boksach :/ na pewno beda zdrowe ruszając się 60 minut dziennie….trening

  Polubienie

  • Dziękuję za komentarz. Chciałabym jedynie doprecyzować:
   Ćwiczenia są dedykowane koniom, które w czasie leczenia i rekonwalescencji muszą być utrzymywane w boksach w celu ograniczenia ruchu. Użytkowanie koni naturalnie warunkuje także ich podatność na choroby oraz występowanie kontuzji. Leczenie często wymaga ograniczenia ruchu zwierzęciu poprzez utrzymywanie go w boksie przez konkretny czas.
   Oczywiście zgadzam się, że utrzymywanie koni w boksach jako w formie chowu stajennego ma się nijak do założeń jakiegokolwiek „treningu sportowego”.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s